BYLINY

 

Příroda nám poskytuje mnoho, snad vše, co potřebujeme. Vše co potřebujeme ve zdraví i nemoci. Na každou nemoc zná příroda lék. Je na nás, abychom ho znali a uměli aplikovat. Říše rostlin je významnou lékárnou a nabízí všechny léky. Navzdory všem farmaceutickým firmám, které se nás snaží přesvědčit o opaku.

 

HEŘMÁNEK PRAVÝ /Matricaria recutita/

Heřmánek roste na polích, luhách a mezích. Je to jednoletá až půl metru vysoká bylina. Je rozšířena v celé Evropě, západní a střední Asii. Sbírá se od května do září, a to nejlépe za slunečního dne.

Heřmánek působí mírně antisepticky, pomáhá při kožních nemocech, zažívacích problémech, bolestech břicha, horečce, je účinný proti zánětům. Ne nadarmo se o něm říká, že je všelék. Používá se i proti nespavosti, při menstruačních poruchách, při křečích v břiše, ke kloktání. Koupele v heřmánku prospívají nervovému systému, pokožce i vlasům. Rovněž se používá k inhalacím při nachlazení.

Účinné látky heřmánku: flavonoidy, chamazulen, kumarin, silice. Heřmánkový olej se používá při neuralgiích a pomáhá proti únavě končetin. V aromaterapii našel heřmánek uplatnění především při léčbě anemie, bolestí, migrén, hysterií, nachlazení a při nervovém vypětí.

 

KOPŘIVA DVOUDOMÁ /Urtica dioica/

Kopřiva je vytrvalá rostlina, dorůstá až do výšky 1,5 m. Roste v mírném pásmu po celém světě, na rumištích, u cest, na březích vod, ale lze ji nalézt i na poli nebo zahradě. V léčitelství se používá k pročištění krve a pro zlepšení krvetvorby. Také je účinná proti dně a revmatismu. Blahodárně působí na vlasy. Pomáhá i proti ekzémům, ledvinovému písku a pomáhá při zánětech močových cest. Někdy se kopřiva používá i v léčení chorob jater, sleziny, žlučníku. Také je účinný při žaludečních vředech a zahlenění žaludku. Je výborným prostředkem proti vodnatelnosti (vzhledem k tomu, že je močopudný).

Účinné látky obsažené v kopřivě: kyselina mravenčí, acetylchorin, histamin. V žahavých chlupech kopřivy je obsažen dosud neznámý kopřivový jed. Vzhledem k tomu, že kopřiva čistí krev, lze ji doporučit při mnoha dalších nemocech, i jako očistnou kůru po některých chemoterapiích.